•  
 

Budowa ucha

Uszy pełnią bardzo wiele funkcji, odpowiadają m.in. za odbiór mowy, muzyki i dźwięków. Ułatwiają także orientację w przestrzeni. Wystarczy zamknąć oczy i całkowicie skupić się na słuchaniu, aby zorientować się, w jakim położeniu znajduje się nasze ciało i co je otacza. Ważną funkcję pełni też słyszenie kierunkowe. Krótko mówiąc: dobry słuch wzbogaca życie w każdym aspekcie, a także gwarantuje bezpieczeństwo.

Aby w pełni zrozumieć istotę ochrony słuchu, należy najpierw poznać naturę i funkcjonowanie narządu słuchu. Jest on jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny jak odciski palców lub siatkówka oka i jednocześnie bardzo wrażliwy.

Budowa ucha

Ludzkie ucho to niezwykły narząd, który potrafi zamienić fale akustyczne na informacje, które trafiają do ludzkiego mózgu. Ucho potrafi odbierać szeroką skalę dźwięków – od tych ledwo słyszalnych do bardzo głośnych – od niskich do wysokich częstotliwości. Na podstawie informacji zebranych przez nasze uszy mózg może określić głośność dźwięku oraz odległość i kierunek, z którego dobiega. Potrafi również poprawnie zinterpretować go oraz nadać mu odpowiednie znaczenie.

Ucho ludzkie składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego.

budowa_ucha

źródło:  www.siemens.pl/audiologia

Ucho zewnętrzne

Składa się z widocznej części ucha, zwanej małżowiną uszną oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. To, co nazywamy „dźwiękami”, w rzeczywistości jest „falami akustycznymi” rozchodzącymi się w przestrzeni i przetwarzanymi przez ucho. Fale te są wychwytywane przez małżowinę uszną, a następnie przekazywane do błony bębenkowej przewodem słuchowym zewnętrznym. Błona bębenkowa jest elastyczną, okrągłą błoną, którą fale akustyczne wprawiają w drgania.

Ucho środkowe

To przestrzeń wypełniona powietrzem, oddzielona od ucha zewnętrznego błoną bębenkową. W uchu środkowym znajdują się trzy niewielkie kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Razem tworzą pomost między błoną bębenkową a uchem wewnętrznym. W następstwie ruchów błony bębenkowej kosteczki słuchowe także drgają, a tym samym wzmacniają dźwięk i przez okienko owalne przekazują go do ucha wewnętrznego.

Ucho wewnętrzne

Nazywane też ze względu na swój kształt ślimakiem. Składa się z kilku błoniastych części wypełnionych płynami. Kiedy kosteczki słuchowe przewodzą dźwięk do okienka owalnego, płyny zaczynają się poruszać, co stymuluje maleńkie komórki nerwowe zwane rzęskami, znajdującymi się wewnątrz ślimaka. Następnie komórki te wysyłają poprzez nerw słuchowy impulsy elektryczne do mózgu, które są tam interpretowane jako określone dźwięki.

Proces słyszenia

Świat jest wypełniony dźwiękiem. Małżowina uszna wyłapuje dźwięki w postaci fal i kieruje je poprzez przewód słuchowy zewnętrzny na błonę bębenkową. Następnie błona bębenkowa zaczyna wibrować wprawiając w ruch trzy kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. To właśnie tutaj, w uchu środkowym, wibracje powietrza zamieniane są na mechaniczne drgania i przekazywane do części ucha zwanej ślimakiem. W tym małym, a zarazem złożonym narządzie, dochodzi do drgania płynu, który następnie wprawia w ruch, specyficzne komórki rzęskowate w zależności od długości fali. Komórki te następnie przesyłają impulsy elektryczne bezpośrednio do mózgu za pomocą włókien nerwowych. Impulsy takie są rozszyfrowywane i interpretowane we właściwych obszarach mózgu. To tutaj dźwięki są poddawane procesowi rozumienia i identyfikowane jako mowa, dzwonek telefonu, wiatr, śpiew ptaków czy muzyka, co wywołuje nie tylko rozumienie i reakcje, ale również emocje.

 •  
   
   
 •  
   
   
 •  
   
   
 •